Teknik Bilgiler |

Teknik Bilgiler

TEKNİK BİLGİLER

Kombi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Kombi cihazları için birçok değişik seçenek bulunmaktadır. (17,000 – 20,000 – 24,000 – 26,000 – 30,000′ lik, bacalı, hermetik, yoğuşmalı gibi…)
Cihazın dijital ve modülasyonlu olması, donmaya karşı korumalı olması gibi bazı özellikler, cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardır.bütün kombiler teknoloji olarak birbirine yakındır. Kalite ince ayrıntıda gizlidir.
Ürünü satın almadan önce,ürün hakkında yeterince bilgi edinmek, teknik personelden dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi almak iyi bir başlangıç olabilir, seçtiğiniz markanın referans verebilecekleri konutlardan, ısınması, servis kalitesi, sarfiyatı gibi konularda bilgi edinmelisiniz.
24,000 Kcal/h kombiler, ısınmada sorun çıkarmaz. Ancak, kış aylarında sıcak su alırken sorun yaşayabilirsiniz.
Örneğin; 17,000′ lik bir kombinin su debisi 7 lt/dakika’ dır. Saatte 7 x 60 = 420 litre su geçişi olur. Soğuk su girişi +4 o C olursa, istediğimiz su sıcaklığı ise +46 o C olursa, 46-4=42 yani ?t = 42 o C olur. 42 × 420 = 17640 kcal/h demektir. Bunun açık anlamı ise, markası ne olursa olsun, kombimizden bu sıcaklıkta su alamayız demektir.
Elbette bulunduğu ortamı ısıtacaktır ancak, yeterli derecede olmayacaktır. Kışın soğuk günlerinde sorun olacaktır.
Kombi satın almadan önce, evinizin ihtiyacı, izolasyon durumu, ısı kaybına neden olabilecek olası faktörler ve kombinizin performansını etkileyecek diğer etkenler dikkatle belirlenmeli.
Diğer önemli bir husus da, satın alınacak kombinin, satış sonrası servis hizmetlerinin yeterliliğidir. Unutulmamalıdır ki, ürünü aldıktan sonra ilk çalıştırmadan itibaren ürünün markası değil, önemli olan servisin kaliteli olmasıdır.
Alacağınız kombinin markası ne olursa olsun, montajdan sonraki ilk aşama servis aşamasıdır. Teknik servisin evinize gelmesiyle kaliteyi yaşarsınız, o andan itibaren kombinizin kalitesi konuşur. Kalite ise, çok reklam demek değildir. Kombinizin sizi ısıtma maliyeti, arıza yapma sıklığı, bulunduğunuz kentte kaç tane teknik servisinin bulunduğu, servisin size ne kadar zamanda hizmet verebildiği ve hepsinden önemlisi, servis ve yedek parça fiyatları, kaliteyi oluşturan parçalardır.
Kombiniz monte edilirken, elektrik girişine mutlaka 2 Amperlik W otomat taktırınız.
Kombinizin soğuk su girişinde ve dönüş hattında mutlaka bir filtre (pislik tutucu) bulunmalıdır.
Kombi su gidiş ve dönüş hatlarında ayrı ayrı küresel vana olmalıdır. Sadece dönüş hattına takılan vana yetersizdir, kombide arıza olursa, sistemdeki suyu boşaltmadan, kolaylıkla onarım yapılabilmesi için iki hatta da vana olmalıdır. Sisteme fazlada alınacak her su miktarı ise, kombinize bırakılacak fazladan kireç demektir.
Kombi soğuk su girişinde de bir küresel vana bulunmalıdır.
Bilinçli bir tüketici, tavsiye ile hareket etmemelidir, binlerce lira verip evinize takacağınız cihazlar ileride sizlere sıkıntılı anlar yaşatabilir.
Kombi Arızaları
Öncelikle, kombinizin kitapçığını mutlaka okuyunuz. Bir çok arızanın açıklaması kitapçıkta anlatılmıştır. Kombinizin nasıl arızadan çıkartılacağını bilmelisiniz. Servis kombinizi devreye almaya geldiğinde kombinizin nasıl kullanılacağını anlatırken dinleyiniz, anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için sorunuz. Anlayana kadar sorunuz. Kombi devreye alınırken hanımlar; genellikle bu işi eşlerine ya da evdeki çocuklarına havale ederler.
Eşiniz işe gittiğinde, ya da çocuklar okula – işe gittiklerinde kombi ile siz baş başa kalacaksınız, bu yüzden sizler de kombiyi çalıştırmayı iyi bilmelisiniz ki basit bir arıza olduğunda soğukta kalmayınız.
 • Kombi hiç çalışmıyor.
 • Kombi çalışıyor arızaya geçiyor.
 • Kombi çalışıyor petekleri ısıtmıyor.
 • Sıcaksuyu açınca kombi çalışmıyor.
 • Sıcaksuyu ısıtmıyor.
 • Hermetik kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
 • Bacalı kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
 • Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor.
 • Kombi ısındıkça ses yapıyor.
 • Tesisattaki su ısındıkça kombinin basıncı artıyor.
 • Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor.
 • Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve duruyor.
 • Aşırı hararet yükselmesine bağlı arızalar.
Kombi Arızalarında Yapılan İşlemler
 • Kombiniz arıza yaptığında sizin yapmanız gerekenleri,yani kombinin çalışması için asgari şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.
 • Nedir bunlar:Kombinize elektrik akımı sağlıklı bir şekilde gelmelidir.Aynı şekilde gaz akışı da sağlıklı olmalıdır.Yani sigorta atmışsa ,ya da gaz vanası kapalı ise kombinizin yanmaması doğaldır.Tesisatta gerekli su basıncını sağlamakta asgari şartlar arasındadır.
 • Sonuç olarak servis çağırmadan önce; elektrik akımı var mı yok mu bakılacak, gaz geliyor mu bakılacak,tesisattaki su basıncı 1 barın üstünde mi bakılacak. Bu şartlar sağlanmışsa ve de kombi yanmıyorsa arızaya servis çağırılması gereklidir.
 • Birde tartışma konusu olan garanti kapsamının neleri kapsadığı konusu: en çok tartışılan konular arasında yada başka deyişle zamanımızın çok harcandığı bir konudur.Sayın tüketiciler garanti;üretilen malın üretim hatalarına karşıdır.Değilse sizin bacanızın çekmemesi,tesisatınızın hatalı yapılmış olması,sigortanın atmış olması,gaz vanasının kapalı unutulması, tesisattaki su basıncının düşük olması,reset yapmayı bilmemek garanti kapsamına girmez.
 • Şimdi garanti kapsamına girmezse ne olur: Garanti kapsamına giren bir iş ise servis parasını merkezden alır,fakat gaz vanasının kapalı olması veya tesisatta su basıncının düşük olması gibi arızalar için merkez para ödemez.Merkez para ödemezse müşterimiz para ödemezse biz parayı kimden alacağız. O zaman müşterilerimiz servis ücretini ödemek durumunda kalacaktır.Bizler genelde bu durumları hatırlatıyoruz;bazı müşterilerimiz anlayışla karşılayıp teşekkür ettikleri gibi, bazıları ise kaçacak mıyız neden parayı söylüyorsunuz,servis değil misiniz? gelmek sizin göreviniz değil mi? diye tartıştığımızı olaylar çok olmuştur.
 • Bu gibi tatsız tartışmaların olmaması için tüketicimizde haklarını bilecek; servislerimizde hakkı olan parayı; isteyecektir.
 • Servis geldiğinde kombiniz hakkındaki sorunlarınızı tek tek anlatınız.Sizler bize hangi arızaları söylerseniz bizler o arızaları gideririz,ancak bizim gözümüze çarpan arızaları da size söyleriz kabul ederseniz o arızaları da yaparız.
 • Fiyat konusunda herhangi bir tutarsızlık hissettiğiniz an fiyat listesini görmek en doğal hakkınızdır.
 • Şunu unutmayınız yetkili servislerle çalışmanın sizler açısından yararları büyüktür. Servisten memnun kalmadığınızda servisi merkeze şikayet etme hakkınız vardır,takılan parçaların garantisi vardır .
 • Biz firma olarak kombinize atölyede bakım yapılmasına karşıyız.
 • Atölyede yapılan bakımlarda müşteri genelde acaba ne bakım yaptı? benim parçamı değiştirdi mi? …tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak servisin elindedir.Servis isterse tüm bakımları müşterinin yanında yapabilir.Arızalı olan parçayı değiştirip kombinizi çalışır halde teslim etmek hem bize hem de ;siz müşterilerimize huzur verecektir.
 • Bir başka konu ise arızalı parçaların servis tarafından götürülmesi konusudur.Kombiniz garanti kapsamında değilse arızalı olan parça sizindi,değişen parçanın da parasını vereceğiniz için; o da sizin parçanız olduğundan arızalı parçaları servisler alamazlar.
Kombiniz hiç çalışmıyorsa olası nedenleri şunlardır
 • Elektrik fişi takılı,yada W otomat I konumunda olmalıdır, Tesisat su basıncı 1-1.5 bar arasında olmalıdır. Bacalı kombilerde baca sensörü atmış olabilir resetlenmelidir. Son çıkan yeni nesil digital kombilerde genelde arızalar ışıklı yada numaralı olarak gösterir, arıza kodları kitapçıkta belirtilmiştir. Burada da kitapçığı okumak gerekiyor.

 • Kombi çalışıyor; arızaya geçiyorsa;
  Kombi besleme kablosundaki faz ve nötr yanlış bağlanmış olabilir,ya da fişli bağlantı ise fiş çekilip tersine çevrilip tekrar takılmalıdır,gaz gelmiyor olabilir,gaz gelmediğinden yanmayacağı için arızaya geçer.

 • Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise;
  Üç yollu vana arızalı olabilir, tesisat dönüş borusu üzerindeki pislik tutucu tıkalı olabilir,kombi kalorifer hattı vanaları kapalı olabilir,pompa devri düşük olabilir,pompanın temizlenmesi gerekebilir,reglaj (yakındaki peteklerin vanalarının kısılması) ayarı yapılması gerekebilir.

 • Sıcaksuyu açınca kombi çalışmıyor;
  Akış anahtarı çalışmıyor olabilir,diyafram delinmiş olabilir,sıcaksu emniyet termostatı atmış olabilir.

 • Hermetik kombi çalışınca dönüşle ilgili ses yapıyor;
  Büyük bir olasılıkla fanınız kirlenmiştir,kirler balans yaptırıyor olabilir,pompanızın kömür yatakları aşınmıştır,pompa değişebilir.

 • Bacalı kombi çalışınca ses yapıyor;
  Yukarıda da belirttiğimiz gibi pompadan kaynaklanan bir ses olabilir pompa önce temizlenmeli, olmuyorsa pompa değişecektir.

 • Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor;
  Ayar düğmesi bozuk olabilir,NTC arızalı olabilir.

 • Kombi ısındıkça ses yapıyor;
  Büyük bir olasılıkla ana eşanjör kireç bağlamıştır,kimyasal temizleme gereklidir.

 • Kombi ısındıkça tesisattaki su basıncı artıyor;
  Kombi genleşme tankındaki azot gazı basıncı yeterli değildir yada hiç kalmamıştır,tank membranı delinmiş olabilir;hava basılması yada yeni tank takılması gerekir.

 • Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor hatta; kaynıyor;
  Sirkülasyon(dolaşım) pompası arızalı olabilir,filtre tıkalı olabilir .Pompa sıkışmışsa rahatlatılacak,yanmışsa değişecek,filtre temizlenecek.

 • Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor
  Kombinin gaz ayarları iyi yapılmamıştır.Modülasyonlu kombiler ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça alev boyunu küçültür,ayarlanan minimum aleve kadar düşer siz bunu görmelisiniz eğer böyle bir küçülme yoksa hemen servis çağırarak minimum ve maksimum gaz ayarlarınızı yaptırınız .Bu ayar en iyi digital manometre ile yapılabilir. Gerisi hikayedir çünki kombi üreticisi der ki minimum gaz ayarı: 2.2 milibar maksimum gaz ayarı 11.6milibar.Bu ne demektir kombiye gelen gaz basınçı 21milibardır. 1000milibar 1 bardır,yani 1013milibar atmosfer basıncı demektir.Şimdi söyler misiniz hangi göz on binde ikiyi ayarlayabilir.Bundan dolayı kombi gaz basıncı gözle ayarlanmaz.Servise gittiğimizde 17milibar gaz basınçıyla çalışan kombi gördük.Ardından müşterimiz telefon ediyor ;”usta, bizim kombi hiç devreden çıkmıyor”, “bizde normal diyoruz” “nasıl normal eskiden bir duruyor bir çalışıyordu”,Diyor ;”Abi normal, alev kısalıyor mu? evet deyince o zaman normal” diyoruz. Doğrusu budur.

 • Sıcaksuyu açınca kombi çalışıyor fakat sıcaksu gelmiyor yada su bazen soğuk akıyor
  Plakalı eşanjör kireçlenme yapmıştır.Kimyasal temizleme yapılacak.Sıcaksu sensörü veya ayar düğmesi arızalanmıştır değişecek.Diyafram delinmiştir,değişecek.

 • Sıcaksuyu açınca peteklerde ısınıyor
  Üç yollu vana arızalıdır. Değişecek.
 • Kombi tesisatındaki basınç kendiliğinden yükseliyor emniyet ventilinden suyu atıyor
  Plakalı eşanjör,yada termik eşanjörde delik vardir. Değişecek.Su alma musluğu arızalıdır, değişecek.

 • Kombi tesisatındaki su basıncı kendiliğinden düşüyor
  Büyük bir olasılıkla tesisatınızda kaçak vardır. Bu servisin yapması gereken bir iş değildir. Bir tesisatçı bularak kaçağı onarmasını sağlamalısınız. Kombilerdeki su hacmi çok küçük olduğundan kaçağı bulmak uzun zaman sonra çıkabilir.
BİREYSEL ISITMA ( Her Dairenin Bağımsız Isınması)
Bireysel ısıtma, kombiler, kat kaloriferleri ile soba ve şömineler olmak üzere üç kısımdır.

Kombi ısıtma cihazları şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar.
Kombi cihazları ısıtma ve sıcak su sağlama amacına yönelik kullanılabilir. Sıcak su kullanımının öncelikli olduğu kombilerde sıcak su musluğunun açılmasıyla cihazdaki ani su ısıtıcısı tarafından anında sıcak su temin edilir.
Kombi cihazları genelde iki farklı ısıl kapasitelidir.
En çok kullanılan cihazlar 7500-20.000 kcal/h arasındadır. Diğerleri ise 10.000-30.000 kcal/h arasında ayarlanabilen cihazlardır. Kombilerde izolasyonu iyi yapılmış bir yerleşim yerinde 300-350 m2′lik bir alanı ısıtmak mümkündür.
Kombilerde baca tepmesine ve çekmemesine, aşırı ısınmalara, alev sönmesine, donmaya ve gaz kaçağına karşı her türlü önlem alınmıştır.
Az yer kaplayan ve montajı kolay olan kombiler sessiz çalışırlar. Kombiler yanma havasının temini yönünden bacalı, baca fanlı ve hermetik olmak üzere üçe ayrılırlar.
BACALI KOMBİLER
Bacalı kombilerde yanma odası cihazın bulunduğu ortama açıktır ve yanma sırasında cihaz, ortamın havasını kullanır.
Bacalı kombiler banyoya, yatak odalarına, apartman boşluğu gibi ortamlara ve hacmi en az 8 m3′ten az olan yerlere konulamaz. Bacalı kombilerde yanma sonucu oluşan atık gazlar baca aracılığıyla dışarı atılır. Hava girişinin şartnamelere uygun olmadığı yerlerde bu tip cihazların kullanılması can güvenliği açısından tehlikeli olduğundan, SAMGAZ tarafından gaz açma onayı verilmemektedir.
BACA FANLI KOMBİLER
Bacanın yetersiz olduğu durumlarda bu tip cihazlar kullanılabilir. Yanmış gazlar bir baca fanı ve baca gazı borusu ile pencere veya atmosfere açık duvardan dışarı atılır.
Bacalı kombilerin montaj mahalleri ile ilgili kısıtlamalar bu cihazlar için de aynen geçerlidir.
HERMETİK KOMBİLER
Hermetik kombilerde bacaya gerek yoktur. Ortamın havasını kullanmadığı için kısıtlama getirmeden kullanılırlar.
Yanma için gerekli havayı bir fan vasıtasıyla ve özel iç içe geçen iki borudan oluşan hava akım borusu sayesinde dışarıdan alırlar. Hermetik kombiler mutlaka dış duvara veya dış duvara yakın bir yere monte edilmeli ve hava akım borusu atmosfere açık olmalıdır. Apartman aydınlıklarına bağlanamaz.
KAT KALORİFERLERİ
Doğalgazlı konutlarda kullanılan kat kalorifer kazanları, hem atmosferik hem de üflemeli brülörlü olabilir. Kat kaloriferleri, kazan içindeki suyun istenilen sıcaklıkta ısıtılması ve bunun bir pompa vasıtasıyla radyatörlerde dolaştırılması suretiyle mahal ısıtma yapan cihazlardır.
Bu kazanlarla bir veya birkaç daireyi ısıtmak mümkün olabilmektedir.
SOBALAR
Atmosferik brülörlerin kullanıldığı sobalar bacalı veya hermetik olarak iki farklı tiptir. Bacalı sobalar mutlaka bacaya bağlanmalıdır. Baca bağlantıları kısa tutulmalıdır. Bu sobalar 8 m3′ten küçük hacimlere yerleştirilmemelidir. Hermetik sobalar ise bacaya ihtiyaç göstermezler.

Dış duvara monte edilen hermetik sobalar özel bacası sayesinde yanma havasını dışarıdan alıp, baca gazlarını da dışarıya verirler. Mahal kısıtlaması gerektirmeden atmosfere bakan herhangi bir duvara monte edilebilir.
Dış görünüşleri dekoratif olan sobalar, üzerindeki termostat düğmesi sayesinde ayarladığınız sıcaklığa uygun olarak çalışırlar. Otomatik ateşlemelidirler. Alev söndüğünde gazı kesen otomatik emniyet sistemi mevcuttur. 7000 kcal/h kapasiteye kadar piyasada çeşitli güçlerde sobalar bulunmaktadır. Şömineler Doğalgaz şömineleri salon, oturma odası gibi geniş alanların ısıtılmasında kullanılır. Kapasiteleri 5000-7000 kcal/h’dır. Dekoratiftirler.
Termostat kontrolü ile ortamı istediğiniz sıcaklıkta ısıtırlar.
SICAK SU
Sıcak su gereksinimlerinin karşılanmasında da tüpgaz, havagazı, sıvı ya da katı yakıtlar, elektrikten yararlanma gibi yöntemler zahmetli ve pahalıdırlar. Ayrıca temizlik açısından dezavantajlar içerirler. Doğalgaz kullanımıyla birlikte bu sorunlar ortadan kalkmaktadır ve her an kolayca sıcak su elde edilebilmektedir. Hem ısınmayı hem de sıcak suyu sağlayan kombi kat kaloriferi ile iki iş için tek cihaz kullanılabilmekte bu da önemli bir yarar sağlamaktadır. Doğalgazla sıcak su elde etmek için şofben ve termosifon da kullanılabilmektedir.
PİŞİRME
Doğalgazın mutfakta kullanımı tüpgaz (LPG) ya da havagazına göre hem ekonomiktir, hem de sürekliliği vardır. Örneğin tüpgaz, evde yakıt depolamak anlamına geldiği için tehlikelidir ve tüp bittiğinde yeni tüp almak gerekir. Doğalgaz ise temiz, bitme sorunu olmayan, pişirmede güvenle kullanılabilen bir enerji olarak tercih edilmektedir.
Doğalgazın mutfakta kullanımı tüpgaz (LPG) ya da havagazına göre hem ekonomiktir, hem de sürekliliği vardır. Örneğin tüpgaz, evde yakıt depolamak anlamına geldiği için tehlikelidir ve tüp bittiğinde yeni tüp almak gerekir. Doğalgaz ise temiz, bitme sorunu olmayan, pişirmede güvenle kullanılabilen bir enerji olarak tercih edilmektedir.

MERKEZİ ISITMA
Merkezi sistem, birden fazla bağımsız bölümün bir kazan dairesinden ısıtılmasıdır. Genellikle 12 veya daha fazla bağımsız bölüm içeren binalarda ilk yatırım maliyeti ve tesisatın işletme şartları açısından tavsiye edilir.
Doğalgaz kullanımında merkezi ısıtma; kazan, brülör, otomatik kontrol, vana, pompa, baca gibi temel unsurlardan oluşan bir sistemdir.
Merkezi ısıtma sisteminde yakıt ekonomisini sağlamak için, “Otomatik Kontrol Paneli’nin” tesisatlarda bulunması önerilmektedir. Bu panelin kullanılması halinde sisteme konulacak ekipmanlar (üç veya dört yollu karışım vanası, şönt pompa, vb.) ilgili kazan imalatçı ve/veya ithalatçı firmaların önerileri ve istekleri doğrultusunda kullanılmalıdır.
Merkezi ısıtma sisteminin temel unsurlarını (kazan, brülör, oto kontrol,… vb.) satın alırken üretici firma ve tesisat uygulayıcılarının, (bayi ve/veya yüklenici taşeron) yeterliliği çok önemlidir. Sistemin ve sistemde yer alan temel unsurların; öngörülen işletme, bakım ve koruma talimatlarında belirtilen şartlarda çalıştırılması, bakımlarının düzenli ve yetkili kişilerce yapılması cihazların ömrünü uzatır.
MERKEZİ ISITMADAKİ TEMEL UNSURLAR
Kazanlar Kalorifer kazanları malzeme yapılarına göre dökme dilimli ve çelik olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar. Kazan seçimi, doğalgaza geçişte en önemli konudur. Türkiye’den çok daha önce doğalgaz kullanımına geçmiş Avrupa ülkelerine bakıldığında her iki cins kazanın da uzun yıllardan beri kullanıldığı görülmektedir. Yurt dışında her iki cins kazan üretilmekte ve pazar bulabilmektedir.

Hatta Avrupa’da bazı üretici firmalar hem dökme dilimli kazan hem de çelik kazan üretmekte ve pazarlamaktadırlar. Bu demektir ki her iki cins kazanın birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları olmasına rağmen, her ikisi de doğalgaz pazarında kendilerine yer edinebilmiştir. Daha önce de söylediğimiz gibi doğalgaza geçiş olayı yalnızca bir kazan değiştirme değildir.
Kazanıyla, brülörüyle, bacasıyla, vanasıyla, otomatik kontrolüyle, emniyet sistemleriyle, izolasyonuyla, borulamasıyla, pompasıyla komple bir sistem seçimidir. Bu sistemin en iyi şekilde seçilmesi gerekir.
Kazanları malzeme yapılarına göre iki şekilde gruplandırabiliriz.
DÖKME DİLİMLİ KAZANLAR
Dilimli olması nedeniyle kazan dairesine kolayca taşınabilen ve monte edilebilen, dilim ilavesi ile kapasitenin arttırılabildiği kazanlardır. Seçim sırasında ihtiyaca uygun kazan tipi seçme şansı fazladır. Bu tür kazanlar ithal edildiğinde DIN 1691 ve 4702 normuna, yerli kazanların da TS 430, 4040 ve 4041 (ısıl verim) standardına uygun olması gerekir.
Dilimli olması nedeniyle kazan dairesine kolayca taşınabilen ve monte edilebilen, dilim ilavesi ile kapasitenin arttırılabildiği kazanlardır. Seçim sırasında ihtiyaca uygun kazan tipi seçme şansı fazladır. Bu tür kazanlar ithal edildiğinde DIN 1691 ve 4702 normuna, yerli kazanların da TS 430, 4040 ve 4041 (ısıl verim) standardına uygun olması gerekir.

ÇELİK KAZANLAR
TS 497, TS 4040, TS4041 (ısıl verim,kapasite) standartlarına uygun olmalıdır. Girişi dar olan kazan dairelerinde, monoblok (tek parça) üretimlerin kazan dairesine girişi zordur. Montajı yerinde yapılan (parçalı) ürünlerde, üretici firmanın sağladığı garanti şartları gözden geçirilmelidir.
Kazanları, üzerindeki brülör cinslerine göre de ikiye ayırabiliriz.
Aşağıdaki açıklamaları yapılan brülör cinsileri hem çelik kazanlara, hem de dökme dilimli kazanlara tatbik edilebilmektedir.
ÜFLEMELİ BRÜLÖRLÜ KAZANLAR
Kazanı değiştirmeden alternatif yakıt (fuel-oil, motorin, LPG) kullanma şansı vardır. Dökme dilimli kazanlarda dilim ilavesiyle kapasite yükseltilmesinde brülör değişimi gerekmeyebilir. Bu tip brülörlerde yanma havası bir fan vasıtasıyla sağlanır.
ATMOSFERİK BRÜLÖRLÜ KAZANLAR
Bu kazanlar sadece doğalgaz ve LPG yakarlar. Sıvı yakıtla (fuel-oil, motorin) çalışmazlar. Üflemeli brülöre nazaran daha sessiz çalışırlar. Kapasiteleri sınırlıdır. (maximum 350.000 kcal/h) Bu tip brülörler kazanla birlikte dizayn edildikleri için kazanla birlikte satılırlar.Bu sistemde brülör, yanma hücresi ve bacanın uyumu çok önemlidir. Atmosferik brülörlü bir kazan seçtiğinizde uygulayıcı firmaya özellikle mevcut bacanızı incelettiriniz ve bacanın uygunluğu konusunda garanti alınız.
DOĞALGAZ CİHAZLARI İLE İLGİLİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Cihazlarınızın verimli ve güvenilir çalışmasını istiyorsanız imalatçının kullanma kılavuzuna ve ilgili talimatlarına uyunuz. Cihazlarda, yanma işlemi sonucunda karbon monoksit ve karbondioksit oluşur.
 • Cihazın yakıcı bölümlerinde özel sargının iyi yapılmamış olması veya toz olması.
 • Bacaların tıkanması.
 • Temiz hava girişinin engellenmesi, menfezlerin kapatılması.
 • 1 m 3 doğalgazın yanabilmesi için 11 m 3 havaya ihtiyaç vardır. Doğalgaz kendisi zehirli bir gaz değildir . Cihaz, yanma sonucu karbon dioksit ve karbon monoksit üretirken, hava içerisindeki oksijeni tüketir. Ortamda oksijen kalmayınca kombi sönebilir. Eğer kullanıcı da aynı ortamdaysa, kanındaki oksijen düzeyi yeterli düzeyde olamayacağı için, ölümlere neden olur. Cihaz sönerse resetleyerek tekrar çalışır hale getirebiliriz ama insanın reset düğmesi ne yazık ki yoktur.
Karbon monoksit her ne kadar renksiz, kokusuz olsa da karbon monoksiti solumak, bulantıya, baygınlığa, benzer belirtilere neden olur. Aşırı oranda karbon monoksite maruz kalmak ölüme neden olur. Eğer doğalgaz cihazınızın iyi çalışmadığından şüpheleniyorsanız yetkili servis elemanları tarafından bakımını yaptırınız.
Karbon dioksit solunması da uyku hali, uyuşukluk gibi belirtilerin hemen ardından baygınlık ve neticesinde, oksijensizlik nedeniyle ölümlere neden olur.
Bacalı doğalgaz cihazları 12 m 3 ‘ den daha küçük hacimlere yerleştirilemezler. Bu tip cihazların bulundukları mahalden en az 100 cm 2 net geçişli atmosfere açılan havalandırma menfezleri bulunmalıdır. Bu menfezler sürekli açık kalmalıdır. Menfezin cihaz karşısındaki duvar veya pencereden açılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca konulacakları hacimlerin büyüklüğü ne olursa olsun bacalı cihazlar açık balkon, yatak odası, banyo, WC gibi yerlere konulmadığı gibi banyo, WC ve yatak odalarından duman boruları geçirilerek baca bağlantısı yapılamaz.
Tavsiyemiz, hermetik cihaz seçilmesidir. Hermetik cihazlar, yanma havasını bina dışından aldıkları için, ortamdaki oksijeni tüketmezler. Dolayısıyla, yukarıda sayılan ölüm nedenleri asgariye indirilmiş olur.
Bacalı cihazların bulunduğu bölümde iyi çekiş yapan bir baca bulunmalı ve cihaz mutlaka bu bacaya bağlanmalıdır. Atık gaz boruları kapı ve pencere gibi yapı elemanlarından en az 20 cm uzakta olacak şekilde yerleştirilmelidir. Gaz cihazlarının ısınan dış yüzeyleri ile kullanılan eşyalar arasındaki açıklık en az 50 cm olmalıdır. Denge bacalı (hermetik) gaz cihazlarının bacaları mutlaka atmosfere açık, hava sirkülasyonu olan yerlere bağlanmalıdır.
Bacalı cihazlar yanma için gerekli olan havayı bulundukları ortamdan almaktadırlar. Estetik kaygılar nedeniyle bu cihazların bir dolap içine alınmaları yanma için ihtiyaç duyacağı taze havayı engellemektedir ve yanma kalitesini düşürmektedir.

Doğalgaz Güvenlik Önerileri

 • DİKKAT! Doğalgaz çürük sarımsağa benzer bir koku vermektedir. Böyle bir koku hissedildiğinde vatandaşların paniğe kapılmayıp derhal ortamın havalandırmaları ve Alo 187 ‘yi aramaları gerekmektedir. Ekipler gelene kadar ev içerisinde doğalgaz kullanılmasını engelleyecek şekilde tüm vanalar kapatılmalıdır, hiçbir şekilde elektrik sigortaları, anahtar ve prizlere dokunulmamalı, elektrik düğmeleri açılıp kapatılmamalıdır. En kısa zamanda eve ulaşacak olan ekipler gerekli müdahaleyi yaparak sorunu çok seri bir şekilde çözeceklerdir.
 • Yıllık genel bakımlarda bakım için evinize gelen servislerinize mutlaka baca emniyet limitlerini kontrol ettiriniz. Baca emniyet termostatlarını devre dışı bırakacak şekilde köprülettirmeyiniz. Bu şofbenler için de geçerlidir. Baca emniyet termostatı atıyorsa, mutlaka baca çekişi kontrol edilmelidir.
Binanızda Doğalgaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?
 • Binaların dışında gaz kokusu algıladığınızda hemen 187 nolu DOĞALGAZ ACİL telefonunu arayarak ihbar yapınız.
 • Bu mekandaki insanları uyarınız.
 • Aşırı bir gaz kaçağı varsa o bölgenin elektriğini kestiriniz.
 • Bina giriş çıkışının kontrol altına alınmasını ve trafiğin durdurularak bölgenin güvenlik altına alınmasını sağlayınız.
 • Gaz kokusu bina dışında olsa dahi, gaz kaçağı çevredeki yakın binalarda ve özellikle de bodrum katlarında olabilir. Bu durumda kesinlikle bodruma girmeyip 187 acil müdahale ekibini uyarınız.
Doğalgaz yangınlarında alınacak önlemler nelerdir?
Hemen söndürülmesi gereken diğer birçok yangın çeşidinden farklı olarak; gaz yangınlarının söndürülmesinde uygulanacak genel kural önce gaz akışını kesmek, sonra söndürmektir. Bu nedenle, gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına izin verilmelidir. Bu arada, gaz kesilerek yangın söndürülünceye kadar, yakındaki yanabilir maddelerin, yanan gazdan yayılan ısıyı absorbe ederek tutuşmasını önlemek için mümkünse uzaklaştırılması veya çevresi su ile soğutularak korunması gerekmektedir. Eğer akan gazı kesecek vanayı kapamak için, yangının söndürülmesi mutlaka gerekiyorsa, çok kısa bir sürede gaz alevleri söndürülerek vana kapatılmalıdır.